Spotřeba oleje

Vše okolo motoru, převodovky,sání, výfuku,atd.

Moderátoři: Tommy, Honzus, Teddy86, Dušan

Odpovědět
Uživatelský avatar
1nekros1
Profík
Příspěvky: 2392
Registrován: sob říj 04, 2008 9:23
Bydliště: Palarikovo okres NZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Spotřeba oleje

Příspěvek od 1nekros1 »

Pani skorej ako sa vsetci stazujete ze vam to zere olej by som sa pozrel ci vam to nevyteka ako mne tk robilo teraz uz za 10000km ani kusok oleja sa mi nestratil odkedy som vymenil tie gufera.podalsie 1,2 mali chybu taku ze mavali zle zalozene gufera na ventiloch.
Grande punto 3D 1,4 16v LPG StarJet sport 70KW/95HP cierna crossover
zostalo v rodine
aktualne
Bravo 2.0Mjet 121kw SPORT + xenony,parkovacie senzory,atd modra masseraty farba
Mara87
Štamgast
Příspěvky: 461
Registrován: ned říj 10, 2010 14:58
Bydliště: Brno

Re: Spotřeba oleje

Příspěvek od Mara87 »

jeník1 píše:
Mara87 píše:takže v únoru jdu na další výměnu oleje, teď jsem dolil litr oleje, takže spotřeba oleje za 1 rok/ cca 15000 km, asi 2l. Njn, nic s tím ale neudělám, všude mě říkají že to žere ještě málo, ale se...re mě to. Od druhého roku se prostě olej strácí. Jaká je spotřeba u vás???
Cože? 2 litry spotřeba za rok při nájezdu pouhých 15 tisíc? Kolik má ten tvůj motor najeto? Já najedu za rok a půl 30 tisíc a vůbec nemusím dolévat olej. Hladina poklesne na měrce tak o dva milimetry.
už mám najeto 70000km
Fiat Grande Punto 1,2i, r.v. 2008
Jezdím tak jak mi moje černá střela dovolí, někdy i rychleji!
jeník1
Profík
Příspěvky: 719
Registrován: ned čer 19, 2011 17:36
Bydliště: Strakonice, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Spotřeba oleje

Příspěvek od jeník1 »

Mara87 píše:
jeník1 píše:
Mara87 píše:takže v únoru jdu na další výměnu oleje, teď jsem dolil litr oleje, takže spotřeba oleje za 1 rok/ cca 15000 km, asi 2l. Njn, nic s tím ale neudělám, všude mě říkají že to žere ještě málo, ale se...re mě to. Od druhého roku se prostě olej strácí. Jaká je spotřeba u vás???
Cože? 2 litry spotřeba za rok při nájezdu pouhých 15 tisíc? Kolik má ten tvůj motor najeto? Já najedu za rok a půl 30 tisíc a vůbec nemusím dolévat olej. Hladina poklesne na měrce tak o dva milimetry.
už mám najeto 70000km
70 tisíc? To je motor v nejlepší kondici :) To ti olej někde uniká, není možný aby tento motor Fire žral 2 litry oleje při ujetí 15 tisíc km. Lehni občas pod auto zepředu pod motor jestli neuniká olej.
Grande Punto 1.2
Fiat Panda 1.1
Uživatelský avatar
Zdenda
Abarthář
Příspěvky: 902
Registrován: stř úno 02, 2011 15:11
Bydliště: Lucany nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Spotřeba oleje

Příspěvek od Zdenda »

Nadina 1.4 taky bere olej,najeto zhruba 30000. :( Měním olej po 10000 takže litr dolévám :shock:
AprГЁs les processus d'extraction, la teneur en sildГ©nafil a Г©tГ© dГ©terminГ©e en utilisant l'efficacitГ© liquide haute performance du mГ©dicament mais Г©galement h aprГЁs dans ces articles publiГ©s rГ©fГ©rences 8 18.
jeník1
Profík
Příspěvky: 719
Registrován: ned čer 19, 2011 17:36
Bydliště: Strakonice, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Spotřeba oleje

Příspěvek od jeník1 »

Asi nepoužíváte olej doporučený výrobcem, což je Selenia K. 5W40 P.E.
Naposledy upravil(a) Buchtič dne pát led 24, 2014 8:17, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Poslední příspěvek se necituje!!!
Grande Punto 1.2
Fiat Panda 1.1
Uživatelský avatar
Zdenda
Abarthář
Příspěvky: 902
Registrován: stř úno 02, 2011 15:11
Bydliště: Lucany nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Spotřeba oleje

Příspěvek od Zdenda »

Jeníku nejsem debil,tak vím jaký olej do auta dát. Dávám selenii, ale nedám na slova výrobce auta, abych náplň měnil po 30000km. Kor když je v motoru oleje jak do friťáku. :shock: 2,6 litru je hodně málo. Každý furt propaguje selenii,co je to za značku ? Asi tak dobrá nebude, když se leje jenom do Fiatů.
AprГЁs les processus d'extraction, la teneur en sildГ©nafil a Г©tГ© dГ©terminГ©e en utilisant l'efficacitГ© liquide haute performance du mГ©dicament mais Г©galement h aprГЁs dans ces articles publiГ©s rГ©fГ©rences 8 18.
jeník1
Profík
Příspěvky: 719
Registrován: ned čer 19, 2011 17:36
Bydliště: Strakonice, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Spotřeba oleje

Příspěvek od jeník1 »

Mám najeto 56 tisíc za 2,5 roku, olej měním podle výrobce auta včetně používané značky oleje a nepozoruji, že by motor nějak "trpěl." Právě naopak. Spotřeba benzínu stále klesá a hladina oleje se nemění. Tak nevím, asi je můj motor "vadný" když nežere 2 litry oleje při najetí 15 tisíc km.
Naposledy upravil(a) Buchtič dne pát led 24, 2014 8:18, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Poslední příspěvek se necituje!!!
Grande Punto 1.2
Fiat Panda 1.1
Uživatelský avatar
FRIMICO
Štamgast
Příspěvky: 693
Registrován: úte bře 20, 2012 20:04
Bydliště: Schonlinde

Re: Spotřeba oleje

Příspěvek od FRIMICO »

Ty jo!Jeník maže 30tisíc jedním máslem jo, a to takhle doporučuje výrobce?No tak to bych měl strach že už to maže grafitová vazelína.Já sem stejnýho názoru jako Míra z Bolky.Na jaře jsem ho nalil a další jaro jde ven.A výrobce ať si píše co chce.Ten potřebuje aby se mi ten motor vysral co nejdřív a ¨šel si kouopit nový auto. :cry:
Jezdím jen tak rychle jak můj strážnej anděl dokáže lítat.
Mara87
Štamgast
Příspěvky: 461
Registrován: ned říj 10, 2010 14:58
Bydliště: Brno

Re: Spotřeba oleje

Příspěvek od Mara87 »

jeník1 píše:
Zdenda píše:Jeníku nejsem debil,tak vím jaký olej do auta dát. Dávám selenii, ale nedám na slova výrobce auta, abych náplň měnil po 30000km. Kor když je v motoru oleje jak do friťáku. :shock: 2,6 litru je hodně málo. Každý furt propaguje selenii,co je to za značku ? Asi tak dobrá nebude, když se leje jenom do Fiatů.
Mám najeto 56 tisíc za 2,5 roku, olej měním podle výrobce auta včetně používané značky oleje a nepozoruji, že by motor nějak "trpěl." Právě naopak. Spotřeba benzínu stále klesá a hladina oleje se nemění. Tak nevím, asi je můj motor "vadný" když nežere 2 litry oleje při najetí 15 tisíc km.
Já teda to vyměnuji 1x ročně, vždy v únoru. Tak tomáš dobrý když ti spotřeba banzínu neustále klesá, to se třeba časem dočkáš nulové spotřeby benzínu :-)
Fiat Grande Punto 1,2i, r.v. 2008
Jezdím tak jak mi moje černá střela dovolí, někdy i rychleji!
jeník1
Profík
Příspěvky: 719
Registrován: ned čer 19, 2011 17:36
Bydliště: Strakonice, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Spotřeba oleje

Příspěvek od jeník1 »

FRIMICO píše:Ty jo!Jeník maže 30tisíc jedním máslem jo, a to takhle doporučuje výrobce?No tak to bych měl strach že už to maže grafitová vazelína.Já sem stejnýho názoru jako Míra z Bolky.Na jaře jsem ho nalil a další jaro jde ven.A výrobce ať si píše co chce.Ten potřebuje aby se mi ten motor vysral co nejdřív a ¨šel si kouopit nový auto. :cry:
Tady mají někteří divný názor na firmu Fiat. Podle nich je olej Selenia ten nejhorší olej vůbec, protože ho používá pouze Fiat, náplň oleje 2,6 litru je úmyslně malá a limit 30 tisíc km je dán úmyslně, aby se co nejdíve zničil motor a zákazník by si pak určitě šel zase koupit Fiata. Je to logické?
Ještě k té náplni "pouhých" 2,6 litru. Tady mají někteří názor, že čím více oleje v motoru, tím lépe. Omyl! Olej kromě toho že maže motor ho také chladí. Hodně oleje zmanená delší dobu zahřívání motoru a hlavně oleje a motor se nejvíce ničí když není na provozní teplotě. Dovolil bych si tvrdit, že těch 2,6 litru mají přesně spočítáno. Určitě motoru více škodí jízda se studeným motorem než používání oleje Selenia K. P.E. a jeho výměna 2 roky nebo 30 tisíc.
Navíc nemám důvod měnit olej každých 15 tisíc km. Když autem vyjedu tak ujedu minimálně 100 km. Prostě auto nepoužívám na krátké vzdálenosti. Jestli s tím někdo jezdí do práce 5 km tam a 5 km zpět tak motor zničí dříve než já a olej může měnit třeba každý měsíc.
Grande Punto 1.2
Fiat Panda 1.1
Mara87
Štamgast
Příspěvky: 461
Registrován: ned říj 10, 2010 14:58
Bydliště: Brno

Re: Spotřeba oleje

Příspěvek od Mara87 »

jeník1 píše:
FRIMICO píše:Ty jo!Jeník maže 30tisíc jedním máslem jo, a to takhle doporučuje výrobce?No tak to bych měl strach že už to maže grafitová vazelína.Já sem stejnýho názoru jako Míra z Bolky.Na jaře jsem ho nalil a další jaro jde ven.A výrobce ať si píše co chce.Ten potřebuje aby se mi ten motor vysral co nejdřív a ¨šel si kouopit nový auto. :cry:
Tady mají někteří divný názor na firmu Fiat. Podle nich je olej Selenia ten nejhorší olej vůbec, protože ho používá pouze Fiat, náplň oleje 2,6 litru je úmyslně malá a limit 30 tisíc km je dán úmyslně, aby se co nejdíve zničil motor a zákazník by si pak určitě šel zase koupit Fiata. Je to logické?
Ještě k té náplni "pouhých" 2,6 litru. Tady mají někteří názor, že čím více oleje v motoru, tím lépe. Omyl! Olej kromě toho že maže motor ho také chladí. Hodně oleje zmanená delší dobu zahřívání motoru a hlavně oleje a motor se nejvíce ničí když není na provozní teplotě. Dovolil bych si tvrdit, že těch 2,6 litru mají přesně spočítáno. Určitě motoru více škodí jízda se studeným motorem než používání oleje Selenia K. P.E. a jeho výměna 2 roky nebo 30 tisíc.
Navíc nemám důvod měnit olej každých 15 tisíc km. Když autem vyjedu tak ujedu minimálně 100 km. Prostě auto nepoužívám na krátké vzdálenosti. Jestli s tím někdo jezdí do práce 5 km tam a 5 km zpět tak motor zničí dříve než já a olej může měnit třeba každý měsíc.
Já ho měním jednou ročně, a do práce jezdím denně, cca 10km tam a 10km zpět. Dlouhé vzdálenosti jezdím pouze někdy. Takže jistota je výměna 1x ročně. Ale Selenia je úplně zbytečná, když dodržíš přesnou specifikaci tak s tím ani FIAT nemá problém, je napsáno v manuálu.
Fiat Grande Punto 1,2i, r.v. 2008
Jezdím tak jak mi moje černá střela dovolí, někdy i rychleji!
Jarouš
Profík
Příspěvky: 3597
Registrován: pon črc 16, 2007 20:22
Bydliště: Ostrava

Re: Spotřeba oleje

Příspěvek od Jarouš »

jeník1 píše:
FRIMICO píše:Ty jo!Jeník maže 30tisíc jedním máslem jo, a to takhle doporučuje výrobce?No tak to bych měl strach že už to maže grafitová vazelína.Já sem stejnýho názoru jako Míra z Bolky.Na jaře jsem ho nalil a další jaro jde ven.A výrobce ať si píše co chce.Ten potřebuje aby se mi ten motor vysral co nejdřív a ¨šel si kouopit nový auto. :cry:
Tady mají někteří divný názor na firmu Fiat. Podle nich je olej Selenia ten nejhorší olej vůbec, protože ho používá pouze Fiat, náplň oleje 2,6 litru je úmyslně malá a limit 30 tisíc km je dán úmyslně, aby se co nejdíve zničil motor a zákazník by si pak určitě šel zase koupit Fiata. Je to logické?
Ještě k té náplni "pouhých" 2,6 litru. Tady mají někteří názor, že čím více oleje v motoru, tím lépe. Omyl! Olej kromě toho že maže motor ho také chladí. Hodně oleje zmanená delší dobu zahřívání motoru a hlavně oleje a motor se nejvíce ničí když není na provozní teplotě. Dovolil bych si tvrdit, že těch 2,6 litru mají přesně spočítáno. Určitě motoru více škodí jízda se studeným motorem než používání oleje Selenia K. P.E. a jeho výměna 2 roky nebo 30 tisíc.
Navíc nemám důvod měnit olej každých 15 tisíc km. Když autem vyjedu tak ujedu minimálně 100 km. Prostě auto nepoužívám na krátké vzdálenosti. Jestli s tím někdo jezdí do práce 5 km tam a 5 km zpět tak motor zničí dříve než já a olej může měnit třeba každý měsíc.
Jeníku, Selenia je pouze jedna ze značek oleje, nikov nějaké zázračné mazání s téměr kosmickými vlastnostmi. Zkrátka každý výrobce preferuje určitou značku a ta se svými jakostními parametry nijak výrazně neliší od ostatních (Shell, Castrol, Mobil, Texaco, Valvoline...atd., apod.) Servisní interval výměny po 30 tkm je pouze marketingový tah všech výrobců (bez výjimky), který výrazně pozitivně působí pouze na peněženku zákazníka. Na životnost motoru má sice taky vliv, ale zcela opačný.

K objemu olejové náplně: co bys řekl selské úvaze o množství cizích částic (kovový otěr z pohyblivých částí motoru) v náplni 2,5 litru a v 5-ti litrech oleje? Kde je jich při stejném množství nečistot vyšší koncentrace? Ano, v rámci znalosti základních matematických principů je to v menším množství směsi... :D . Tvá úvaha na téma zahřívání motoru je zcela mimo mísu, neboť drtivou většinu spalovacích motorů chladí voda, včetně těch našich FIRE. Olejem se částečně chladí vducháče, kde prostě nemůže docházet k přímému styku chladicího média (vzduch) s vnitřními plochami a částmi motoru. U výkonnějších vodou chlazených motorů musíš chladit olej, aby moc rychle nedegradoval. Doba zahřívání motoru závisí téměř výhradně na konstrukci chladicího okruhu, jeho objemu a konstrukci motoru samotného. Z tohoto pohledu je úplně jedno, jestli máš ve vaně pod blokem motoru litr oleje nebo 10.
GP dynamic 1.4/77 CV černá crossover 3D - ex
Stilo Abarth 2.4 20V/170 CV
Barchetta 1.8 16V/130 CV
Alfa Romeo Giulietta 1.4 16V TURBO MultiAir 170 CV
Mara87
Štamgast
Příspěvky: 461
Registrován: ned říj 10, 2010 14:58
Bydliště: Brno

Re: Spotřeba oleje

Příspěvek od Mara87 »

Jarouši, plně s tebou souhlasím jen s jednou drobnou připomínkou, těch cizích částic v oleji bude o něco málo méně, menší motor má zase menší plochy kde by ubývalo materiálu z pohyblivých částí, taktéž je to se zbytkem spalin v oleji, menší motor, méně benzínu atd. Jinak s tou značkou oleje plně souhlasím, každý výrobce automobilu a né jen auta (čerpadla, kompresory, dmychadla atd.) mají výrobcem předepsané mazací médium. Ze své praxe vím že je to jen kvůli uznávání záruky, o ničem jiným to není.
Fiat Grande Punto 1,2i, r.v. 2008
Jezdím tak jak mi moje černá střela dovolí, někdy i rychleji!
Uživatelský avatar
Zdenda
Abarthář
Příspěvky: 902
Registrován: stř úno 02, 2011 15:11
Bydliště: Lucany nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Spotřeba oleje

Příspěvek od Zdenda »

Mé auta Fiat :)
Uno olej co byl k sehnání od výměny do výměny 0 úbytku
Punto 1 úbytek 0 Mobil 10W40
Punto 2 úbytek 0 Selenia 10W40
Stilo začlo dolejvání zhruba na 1000 km 0,7 litru Podle Fiat Liberec v normě :shock: Selenia 10W40
GP každych 1500 km zhruba 0,5 l :shock: Selenia 5W40/470Kč litr :shock: Podle manuálu v normě :)
GP Abarth úbytek 0 Olej selenia Abarth 10W50
Kolegové mají Dácie MV po 20000 když mění olej úbytek 0 tak kde je chyba ?Nechci hanit fiat mám ty auta rád,ale toto hodně lidí odradí, :( Už takhle v práci poslouchám furt nějaké připomínky na fiaty. :(
AprГЁs les processus d'extraction, la teneur en sildГ©nafil a Г©tГ© dГ©terminГ©e en utilisant l'efficacitГ© liquide haute performance du mГ©dicament mais Г©galement h aprГЁs dans ces articles publiГ©s rГ©fГ©rences 8 18.
Jarouš
Profík
Příspěvky: 3597
Registrován: pon črc 16, 2007 20:22
Bydliště: Ostrava

Re: Spotřeba oleje

Příspěvek od Jarouš »

Mara87 píše:Jarouši, plně s tebou souhlasím jen s jednou drobnou připomínkou, těch cizích částic v oleji bude o něco málo méně, menší motor má zase menší plochy kde by ubývalo materiálu z pohyblivých částí, taktéž je to se zbytkem spalin v oleji, menší motor, méně benzínu atd. Jinak s tou značkou oleje plně souhlasím, každý výrobce automobilu a né jen auta (čerpadla, kompresory, dmychadla atd.) mají výrobcem předepsané mazací médium. Ze své praxe vím že je to jen kvůli uznávání záruky, o ničem jiným to není.
Nene, přesně naopak, menší motor je materiálově a konstrukčně dimenzován na nižší kilometrickou životnost než motory větších a velkých objemů. Tam kde se je litrový motor zralý na první výbrus se takový třílitr teprve začíná zabíhat. Proto motory ze "staré školy", s objemem "kýblu" nalítaly bez větší opravy klidně půl mega, kdežto dnešní "hrníčkové" speciality zvládnou s vypětím věch sil tak optimistickou polovinu.
GP dynamic 1.4/77 CV černá crossover 3D - ex
Stilo Abarth 2.4 20V/170 CV
Barchetta 1.8 16V/130 CV
Alfa Romeo Giulietta 1.4 16V TURBO MultiAir 170 CV
Odpovědět