Podložky pod kola a bezpečnostní šrouby

Vše okolo řízení, náprav, kol, brzd, tlumičů, atd.

Moderátoři: Tommy, Honzus, Teddy86, Dušan

misha
Štamgast
Příspěvky: 356
Registrován: pon říj 27, 2008 13:17
Bydliště: Olomouc (Uničov)
Kontaktovat uživatele:

Podložky pod kola a bezpečnostní šrouby

Příspěvek od misha »

chtěl jsem se zeptat, chtěl bych si dát podlo?ky pod kola (cca 2cm), ale zároveň bych chtěl mít na autě bezpečnostní ?rouby, pač se u nás hrozně kola kradou, jde to nějak vyře?it?
lukin
Štamgast
Příspěvky: 479
Registrován: čtv dub 02, 2009 1:20
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lukin »

Jasny,normalne prodavaj i prodlouzeny bezpecnostni srouby ja je mel :D a stojej asi 800 kacek :D a nebo koupit podlozky ktery se priisroubujou nejdriv samostatne a potom kola a to nemusis nic resit :D
Fiat Grande Punto 1.2 - Dynamic,cerna crossover
Bývalé_Golf III tuning
Skoda120 tuning
misha
Štamgast
Příspěvky: 356
Registrován: pon říj 27, 2008 13:17
Bydliště: Olomouc (Uničov)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od misha »

lukin píše:Jasny,normalne prodavaj i prodlouzeny bezpecnostni srouby ja je mel :D a stojej asi 800 kacek :D a nebo koupit podlozky ktery se priisroubujou nejdriv samostatne a potom kola a to nemusis nic resit :D
netusis, jake rozmery maji standardni srouby? M12/M14 stoupani sroubu 1,5? delka 30mm?
lukin
Štamgast
Příspěvky: 479
Registrován: čtv dub 02, 2009 1:20
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lukin »

tak to netusim :(
Fiat Grande Punto 1.2 - Dynamic,cerna crossover
Bývalé_Golf III tuning
Skoda120 tuning
misha
Štamgast
Příspěvky: 356
Registrován: pon říj 27, 2008 13:17
Bydliště: Olomouc (Uničov)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od misha »

tak jsem nasel v eLearnu M12x1,5, délku musím změřit

Kdy? u? jsem u toho, o kolik mů?u vytáhnout kola ven, abych ne?oural při zatí?ení o podběh? 10, 15, 20 mm?
mám standardní 17" ze sporta ET 46
Uživatelský avatar
1nekros1
Profík
Příspěvky: 2392
Registrován: sob říj 04, 2008 9:23
Bydliště: Palarikovo okres NZ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 1nekros1 »

ked chces riadne a kvalitne skrutky tak si objednaj MCGUARD mam ich otestovane ze bez tej hlavice to len tak lahko dole nedas a duplom vo fiatachych elektronoch.
Grande punto 3D 1,4 16v LPG StarJet sport 70KW/95HP cierna crossover
zostalo v rodine
aktualne
Bravo 2.0Mjet 121kw SPORT + xenony,parkovacie senzory,atd modra masseraty farba
misha
Štamgast
Příspěvky: 356
Registrován: pon říj 27, 2008 13:17
Bydliště: Olomouc (Uničov)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od misha »

Technická pro Jarou?e :lol:

Za předpokladu, ?e Carlos nevytahoval blatníky, má origo kola s ET46, kde číslo znamená vzdálenost v milimetrech od středové osy kola a nainstaloval 20mm podlo?ky, je to stejné jako by měl elektrony s ET 26, pokud se nemýlím. Je?tě k tomu sní?il podvozek a mě by zajímalo, jakto?e mu kola nedrhnou o podběhy či lemy blatníků. a Pokud opravdu nedrhnou, proč si nemů?eme kupovat kola s men?ím ET jako 38....(mimo to, ?e to není v techničáku) třeba na elektrony.cz mají u ET 37 nutnou úpravu blatníku, přitom i milimetr zasunutý u? být nemusí.

Dík za osvětlení:)
Jarouš
Profík
Příspěvky: 3597
Registrován: pon črc 16, 2007 20:22
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Jarouš »

misha píše:Technická pro Jarou?e :lol:

Za předpokladu, ?e Carlos nevytahoval blatníky, má origo kola s ET46, kde číslo znamená vzdálenost v milimetrech od středové osy kola a nainstaloval 20mm podlo?ky, je to stejné jako by měl elektrony s ET 26, pokud se nemýlím. Je?tě k tomu sní?il podvozek a mě by zajímalo, jakto?e mu kola nedrhnou o podběhy či lemy blatníků. a Pokud opravdu nedrhnou, proč si nemů?eme kupovat kola s men?ím ET jako 38....(mimo to, ?e to není v techničáku) třeba na elektrony.cz mají u ET 37 nutnou úpravu blatníku, přitom i milimetr zasunutý u? být nemusí.

Dík za osvětlení:)
Celkem nechápu smysl tohoto dotazu, ale pokusím se odpovědět v po?adovaném rozsahu otázek.

1. Pokud vím, Carlos blatníky nevytahoval (myslím, ?e toto byla "technická" na Carlose :wink: )

2. Ano, z matematického hlediska je propočet 46-20=26 naprosto správný.

3. Pokud vím, tak Carlos brousí zadní kola o plastové podběhy při vět?ím zatí?ení auta (opět "technická" na Carlose :wink: )

4. Předpokládám, ?e výrobce disků, který poskytuje k danému vozu typový list na kola s tím a tím rozměrem, to má nejspí? dostatečně prověřeno.
A proto, ?e v?echno má své hranice, tak minimální "bezpečné" ET (v rozsahu v?ech re?imu zatí?ení auta a úhlu natočení kol) je uváděno v hodnotě 38 mm.
Tím samozřejmě není automaticky vyloučeno, ?e někomu budou kola s ET 37, 36... fungovat na GP stejně v pohodě.
GP dynamic 1.4/77 CV černá crossover 3D - ex
Stilo Abarth 2.4 20V/170 CV
Barchetta 1.8 16V/130 CV
Alfa Romeo Giulietta 1.4 16V TURBO MultiAir 170 CV
misha
Štamgast
Příspěvky: 356
Registrován: pon říj 27, 2008 13:17
Bydliště: Olomouc (Uničov)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od misha »

No pochopil jsi to správně, díky za fundovanou odpověď :)

Mám v plánu dát podlo?ky 22mm, později sní?ení max o 3cm, tak jsem chtěl vědět, jestli je to technicky proveditelný a auto bude bez drhnutí (hlavně o lemy blatníků) v pohodě jezdit
Jarouš
Profík
Příspěvky: 3597
Registrován: pon črc 16, 2007 20:22
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Jarouš »

misha píše:No pochopil jsi to správně, díky za fundovanou odpověď :)

Mám v plánu dát podlo?ky 22mm, později sní?ení max o 3cm, tak jsem chtěl vědět, jestli je to technicky proveditelný a auto bude bez drhnutí (hlavně o lemy blatníků) v pohodě jezdit
Prakticky se nemusí? bát, ?e s podlo?kama budou kola drhnout o podběh. Budou toti? vysazená ven. Vpředu bych se nebál ničeho, kolo i při maximálním propru?ení nezaleze za rantl blatníku. Vzadu je riziko drhnutí o ty plastové límce, které vyčuhují přes nárazník.

Dále je potřeba vzít v úvahu několik mo?ných negativních jevů při pou?ití podlo?ek s vět?í ?ířkou.

- je třeba mít o dost del?í ?rouby (podlo?ka 20 mm - ?roub 20 mm plus, při stejném disku)

- mů?e dojít k ustři?ení ?roubů při bzdění (nekupovat ?unty podlo?ky a pořádně dotahovat kola!)

- jiným ET se rozhodí geometrie přední nápravy, dochází k vy??ímu namáhaní lo?isek vlivem vysunutí dělicí roviny disku směrem ven.

- otřískané blatníky a prahy od ?utrů, proto?e kolo trčí moc ven :wink: (osobní zku?enost)
GP dynamic 1.4/77 CV černá crossover 3D - ex
Stilo Abarth 2.4 20V/170 CV
Barchetta 1.8 16V/130 CV
Alfa Romeo Giulietta 1.4 16V TURBO MultiAir 170 CV
misha
Štamgast
Příspěvky: 356
Registrován: pon říj 27, 2008 13:17
Bydliště: Olomouc (Uničov)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od misha »

Právě jsem dostal odpověď z jednoho e-shopu na můj newbie dotaz, tak?e pro informaci:


bohu?el neexistuje ?ádná tabulka ani návod která říka jak a o kolik lze kola vysunout. V?dy zále?í na voze, na jeho případných úpravách, na kolách oproti originálům a samozřejmě i hlavně na dynamice pohybu kola při jízdě, ta je v?dy jiná ne? kdy? vůz stojí. Netroufnu si vám říci o kolik lze maximálně roz?ířit va?e G.Punto i vzhledem k plánovanému sní?ení podvozku. Budete se muset hlouběji zadumat a prověřit mo?nosti. Ka?dopádně mů?ete pou?ít podlo?ky průchozí, ale opravdu hrozí, ?e o zajímavá kola brzi přijdete. Osobně bych si tedy něco málo připlatil a zvolil podlo?ky přechodové se zalisovanými závitovými pouzdy. Podlo?ku přitáhnete ke kotoučům obyčejnou sadou ?roubů a na kola pou?ijete své bezpečnostní ?rouby. Minimální síla takovéto duralové přechodové podlo?ky je, ale 22mm. Co? je bě?ně zcela normální roz?íření, na zadek se spí? pou?ívají i silněj?í. Jen?e to u? jsme zase u toho předchozího povídání.
Jarouš
Profík
Příspěvky: 3597
Registrován: pon črc 16, 2007 20:22
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Jarouš »

jj, přesně jak pan pí?e :D
GP dynamic 1.4/77 CV černá crossover 3D - ex
Stilo Abarth 2.4 20V/170 CV
Barchetta 1.8 16V/130 CV
Alfa Romeo Giulietta 1.4 16V TURBO MultiAir 170 CV
misha
Štamgast
Příspěvky: 356
Registrován: pon říj 27, 2008 13:17
Bydliště: Olomouc (Uničov)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od misha »

Jarou? píše: - jiným ET se rozhodí geometrie přední nápravy, dochází k vy??ímu namáhaní lo?isek vlivem vysunutí dělicí roviny disku směrem ven.
Pokud namontuji podlo?ky, musím nechat udělat geometrii?
S těma lo?iskama to zase nebude tak horký ne?

btw.
Sada 4ks přechodových podlo?ek o síle 22mm stojí 2800Kč. Sada 16ks ?roubů pro montá? podlo?ek stojí 300Kč.
Jarouš
Profík
Příspěvky: 3597
Registrován: pon črc 16, 2007 20:22
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Jarouš »

misha píše:
Jarou? píše: - jiným ET se rozhodí geometrie přední nápravy, dochází k vy??ímu namáhaní lo?isek vlivem vysunutí dělicí roviny disku směrem ven.
Pokud namontuji podlo?ky, musím nechat udělat geometrii?
S těma lo?iskama to zase nebude tak horký ne?

btw.
Sada 4ks přechodových podlo?ek o síle 22mm stojí 2800Kč. Sada 16ks ?roubů pro montá? podlo?ek stojí 300Kč.
S tou geometrií to je tě?ko říct. Rozchod kol se zvět?í o 40 mm, co? je dost. Mo?ná to nebude dělat potí?e, mo?ná časem zjistí?, ?e se gumy sjí?dí ?patně.

U těch lo?isek bych byl opatrněj?í. Netvrdím, ?e budou po 20 tkm v háji a určité riziko sní?ení ?ivotnosti tady je. (připočti k tomu sní?ení auta a stav českých cest)
GP dynamic 1.4/77 CV černá crossover 3D - ex
Stilo Abarth 2.4 20V/170 CV
Barchetta 1.8 16V/130 CV
Alfa Romeo Giulietta 1.4 16V TURBO MultiAir 170 CV
misha
Štamgast
Příspěvky: 356
Registrován: pon říj 27, 2008 13:17
Bydliště: Olomouc (Uničov)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od misha »

Jarou? píše:
misha píše:
Jarou? píše: - jiným ET se rozhodí geometrie přední nápravy, dochází k vy??ímu namáhaní lo?isek vlivem vysunutí dělicí roviny disku směrem ven.
Pokud namontuji podlo?ky, musím nechat udělat geometrii?
S těma lo?iskama to zase nebude tak horký ne?

btw.
Sada 4ks přechodových podlo?ek o síle 22mm stojí 2800Kč. Sada 16ks ?roubů pro montá? podlo?ek stojí 300Kč.
S tou geometrií to je tě?ko říct. Rozchod kol se zvět?í o 40 mm, co? je dost. Mo?ná to nebude dělat potí?e, mo?ná časem zjistí?, ?e se gumy sjí?dí ?patně.

U těch lo?isek bych byl opatrněj?í. Netvrdím, ?e budou po 20 tkm v háji a určité riziko sní?ení ?ivotnosti tady je. (připočti k tomu sní?ení auta a stav českých cest)
Je?tě by mě zajímalo, jak se na to budou tvářit na technické(za rok a půl)... předpokládám, ?e kolo nebude přesahovat blatník, tak by to mohlo být OK ne?
Odpovědět