Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Vše okolo motoru, převodovky,sání, výfuku,atd.

Moderátoři: Tommy, Honzus, Teddy86, Dušan

Odpovědět
tkupilik
Štamgast
Příspěvky: 511
Registrován: úte črc 08, 2008 13:42

Re: Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Příspěvek od tkupilik »

voda se ma menit po 4 letech, nechapu ze jsi to nevymenil pri rozvodech kdy se stejne musi voda vypustit... je to prave kvuly prisadam aby vydrzeli tesneni / inhibitory koroze, po tech 4 letech to vychazi ze se to vycerpa...
Tezko rict jestli najdes podobnyho cvoka co to tam nechal tak dlouho....
GP 1.4 Tjet
Kolacok
Štamgast
Příspěvky: 271
Registrován: stř led 13, 2010 12:58
Bydliště: Vychod SVK, Michalovce
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Příspěvek od Kolacok »

Chladiaca napln sa uvadza ako dozivotna, nie je ani v servisnom plane. Zrejme dozivotne na planovanu zivotnost 5 rokov a 250tis.km.
Pri vymene rozvodu ju nemusis davat von, nie je dovod, ak nemenis vodnu pumpu, co bolo v mojom pripade zbytocne.
Puntik 5D MultiJet 1.3 75k Active 2006, biely, 306000km
tkupilik
Štamgast
Příspěvky: 511
Registrován: úte črc 08, 2008 13:42

Re: Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Příspěvek od tkupilik »

V servisce je spousta nesmyslu, treba menit olej po 30000...
Orgigo paraflu odpovida fridex g plus (cervena):
Moderní chladicí kapalina FRIDEX® G PLUS obsahuje inhibitory koroze na bázi organických kyselin a jejich solí. Jeho jedinečné antikorozní vlastnosti chrání chladicí systém po celou dobu životnosti této kapaliny, životnost FRIDEXU G PLUS je garantovaná na 5 let provozu.
Starsi zelena kapalina ma interval jen 2-3 roky (komplet jiny typ inhibitoru)

Princip ochrany je ten, ze to ruzovy blato seda na steny chladiciho systemu a vytvari ochranou vrstvu... neni duvod to nemenit, stoji to par korun a minimum prace.
GP 1.4 Tjet
Mara87
Štamgast
Příspěvky: 461
Registrován: ned říj 10, 2010 14:58
Bydliště: Brno

Re: Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Příspěvek od Mara87 »

tkupilik píše:voda se ma menit po 4 letech, nechapu ze jsi to nevymenil pri rozvodech kdy se stejne musi voda vypustit... je to prave kvuly prisadam aby vydrzeli tesneni / inhibitory koroze, po tech 4 letech to vychazi ze se to vycerpa...
Tezko rict jestli najdes podobnyho cvoka co to tam nechal tak dlouho....
Přesně tak, v manuálu se nikde nedočteš že by si měl měnit chladivo. Je doživotní. Tedy samo že ho musíš občas dolít, ale výměna není potřeba tak jak u motorového oleje. Ptal jsem se na to totiž v několika servisech.
Fiat Grande Punto 1,2i, r.v. 2008
Jezdím tak jak mi moje černá střela dovolí, někdy i rychleji!
Mara87
Štamgast
Příspěvky: 461
Registrován: ned říj 10, 2010 14:58
Bydliště: Brno

Re: Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Příspěvek od Mara87 »

Kolacok píše:Chladiaca napln sa uvadza ako dozivotna, nie je ani v servisnom plane. Zrejme dozivotne na planovanu zivotnost 5 rokov a 250tis.km.
Pri vymene rozvodu ju nemusis davat von, nie je dovod, ak nemenis vodnu pumpu, co bolo v mojom pripade zbytocne.
Osobně bych řekl že vodní pumpu beru jako základ při výměně rozvodů. Tedy tak jsem to udělal. Pak se ti může stát že vodní pumpa bude protíkat a zežere ti řemen.
Fiat Grande Punto 1,2i, r.v. 2008
Jezdím tak jak mi moje černá střela dovolí, někdy i rychleji!
Kolacok
Štamgast
Příspěvky: 271
Registrován: stř led 13, 2010 12:58
Bydliště: Vychod SVK, Michalovce
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Příspěvek od Kolacok »

Naftak ma vodnu pumpu vonku; nie je sucastou rozvodu, kedze ten je uzavrety retazovy s olejom.
Ani nebolo nutne dolievat kvapalinu, po 9rokoch klesla len tesne nad ciarku MIN. Takze ani pumpa zrejme neprepusta.
Pri vymene stara kvapalina nemala zakal, ani olejove fleky. Akurat som mal dojem, ze menej intenzivne pachne oproti novej, ako vyprchana vonavka.
Puntik 5D MultiJet 1.3 75k Active 2006, biely, 306000km
Uživatelský avatar
radliky
kolemjdoucí
Příspěvky: 49
Registrován: čtv zář 15, 2016 17:29
Bydliště: Bratislava DNV

Re: Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Příspěvek od radliky »

Ja som vymenil rozvod aj s pumpou nech mam na dalsich 100k pokoj...Dal som sadz zn. INA dobra cena...
Horsie je ze idem menit predne celo,to bude zaujimava robota,podarilo sa mi ho zlomit o obrubnik :roll:
Zase mi vytece kapalina :)
Fiat Grande Punto 1,2 Dynamic 2008
Feryy
kolemjdoucí
Příspěvky: 19
Registrován: pon dub 15, 2013 16:21

Re: Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Příspěvek od Feryy »

Rád bych se zeptal na následující problém.
Cca 14 dnů pozoruji, že ukazatel teploty se i po delší jízdě zastaví nikoliv na půlce jako obvykle ale je jednu čárku pod půlkou. Co to znamená? Auto jede normálně žádné problémy nemám.
Grande Punto 1.2 (2007) Red
Kolacok
Štamgast
Příspěvky: 271
Registrován: stř led 13, 2010 12:58
Bydliště: Vychod SVK, Michalovce
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Příspěvek od Kolacok »

To znamena, ze odchadza termostat. Blbe je, ze sa neda menit len regulacna vlozka za 10-15€, ale treba cele teleso, v cene okolo 100€. Aspon teda naftak, benzin neviem ako je prevedeny.

Mne sa pri jazde po rovine okolo 90km/h zastavi na 1,5 dielika pred nominalnym vrchom, ak dam krytie na prednu masku, tak 1-0.8 dielik pred vrchom. Jazdou do kopca to vylezie dokonca na max. :) Podla RJ teplota 89C max., len potom stale padne na cca 75-77C.

Co je zaujimave, ak som tocil regulatorom vnutorneho ohrevu na min/max., po par pokusoch teplota stupla o nejake 2mm na stupnici vyssie, takze zrejme je regulacny ventil spolocny pre motorovy a vnutorny okruh a zvykne zatuhnut.
Puntik 5D MultiJet 1.3 75k Active 2006, biely, 306000km
Feryy
kolemjdoucí
Příspěvky: 19
Registrován: pon dub 15, 2013 16:21

Re: Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Příspěvek od Feryy »

Ok dobře. Objednal jsem celé těleso. Nikde jsem nenašel jen vložku. I video co jsem viděl tak dělal komplet celé.
Teď ještě jakou kapalinu. Podle manuálu PARAFLU UP ale ta cena je pekelná. V současnosti tam mám něco růžového (doposud se mi to staral technik). Co mám použít? Nějaký Fridex nebo něco jiného opět ve stejné barvě?
Grande Punto 1.2 (2007) Red
jeník1
Profík
Příspěvky: 719
Registrován: ned čer 19, 2011 17:36
Bydliště: Strakonice, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Příspěvek od jeník1 »

Ta růžová je právě PARAFLU UP. Rozhodně bych se držel doporučení výrobce. Možná ti někdo tady poradí nějakou levnější alternativu.
Grande Punto 1.2
Fiat Panda 1.1
Kolacok
Štamgast
Příspěvky: 271
Registrován: stř led 13, 2010 12:58
Bydliště: Vychod SVK, Michalovce
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Příspěvek od Kolacok »

Ja som daval Paraflu UP, ako preventivnu vymenu po 9rokoch :). Asi 8€ stala jedna pixla, riedi sa 1:1, takze mne stacili 3; realne sa minuli 2,5.
Puntik 5D MultiJet 1.3 75k Active 2006, biely, 306000km
Uživatelský avatar
1nekros1
Profík
Příspěvky: 2392
Registrován: sob říj 04, 2008 9:23
Bydliště: Palarikovo okres NZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Příspěvek od 1nekros1 »

ked je cena paraflu (7€ liter) vela tak si tam nalej ten fridex a nepytaj sa zbytocne.
Grande punto 3D 1,4 16v LPG StarJet sport 70KW/95HP cierna crossover
zostalo v rodine
aktualne
Bravo 2.0Mjet 121kw SPORT + xenony,parkovacie senzory,atd modra masseraty farba
Feryy
kolemjdoucí
Příspěvky: 19
Registrován: pon dub 15, 2013 16:21

Re: Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Příspěvek od Feryy »

1nekros1 píše: úte pro 19, 2017 9:38 ked je cena paraflu (7€ liter) vela tak si tam nalej ten fridex a nepytaj sa zbytocne.
Jasné. Díky. Koupil jsem paraflu up a vodu. Tak už jen zbývá to vyměnit :)
Grande Punto 1.2 (2007) Red
Kolacok
Štamgast
Příspěvky: 271
Registrován: stř led 13, 2010 12:58
Bydliště: Vychod SVK, Michalovce
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladič a chlazení (dotazy, rady, závady,...)

Příspěvek od Kolacok »

Vodu dufam, nie destilovanu, lebo sa riedi s obycajnou s vodovodu, +-stredne tvrdou.... samozrejme nie podzemnou ani mineralkou.
Puntik 5D MultiJet 1.3 75k Active 2006, biely, 306000km
Odpovědět