Vymena oleja

Vše okolo motoru, převodovky,sání, výfuku,atd.

Moderátoři: Tommy, Honzus, Teddy86, Dušan

Odpovědět
badalandabad
Štamgast
Příspěvky: 311
Registrován: ned črc 05, 2009 17:50
Bydliště: severoplzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Vymena oleja

Příspěvek od badalandabad »

ahoj,mám dilema..doted sem kupoval oleje na oleje.pema..ale z nějakeho důvodu přestali nabízet 5W 40 A místo toho mají na krámě jen 10W 40..doufám že tato drobná nuance nebude autu vadit..co myslíte ?? http://www.oleje-pema.cz/motorovy-olej- ... 54280.html
\______
/__|___\___
[(O)_____(O)\
Fiat GP 1.2Ice -> Obrázek
tkupilik
Štamgast
Příspěvky: 511
Registrován: úte črc 08, 2008 13:42

Re: Vymena oleja

Příspěvek od tkupilik »

To je duvod proc tam leju castrol, nemam naladu porad resit kde sehnat selenii. Castrol maji na kazde pumpe a neni drahej. Sice tady furt resi znacky, ale ja jsem na castrol nalital 150kkm, 100kkm bylo na etanol ktery podle chytraku ten motor mel uplne rozezrat a ted jsem delal kompresni test na motoru. Vysledek je naprosto vzorova komprese stejna na vsech valcich. Motor zadnej olej nezere, alespon to neni znat mezi vymenama. Jen ten olej menim po 15kkm najezdenych vesmes po dalnici :/.
Takze druha moznost je drzet specifikaci oleje a proste zmenit znacku a spis zkratit interval vymeny.
GP 1.4 Tjet
badalandabad
Štamgast
Příspěvky: 311
Registrován: ned črc 05, 2009 17:50
Bydliště: severoplzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Vymena oleja

Příspěvek od badalandabad »

http://www.oleje-pema.cz/motorovy-olej- ... 70780.html.. jezdím na Kastról :lol: asi jasná volba
\______
/__|___\___
[(O)_____(O)\
Fiat GP 1.2Ice -> Obrázek
Dušan
PR Manažer
Příspěvky: 5985
Registrován: pon bře 05, 2007 19:18
Bydliště: Mladá Boleslav, CZ

Re: Vymena oleja

Příspěvek od Dušan »

Oleje mají stejný základ, liší se pouze malichernostmi. Důležité je, aby splnil předepsanou SAE
Renault Captur 130 HP
Nic netrvá věčně .... Puntíku, prožil jsem s tebou pěkné roky
Uživatelský avatar
1nekros1
Profík
Příspěvky: 2392
Registrován: sob říj 04, 2008 9:23
Bydliště: Palarikovo okres NZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Vymena oleja

Příspěvek od 1nekros1 »

dusan ta malichernost je hustota oleja v tomto pripade... 10w40 sa dava do vylagrovaneho motora aby tolko neklepal. alebo nezral tolko oleja
Grande punto 3D 1,4 16v LPG StarJet sport 70KW/95HP cierna crossover
zostalo v rodine
aktualne
Bravo 2.0Mjet 121kw SPORT + xenony,parkovacie senzory,atd modra masseraty farba
Edo
kolemjdoucí
Příspěvky: 1
Registrován: pon čer 30, 2014 19:01
Bydliště: okr. NZ

Re: Vymena oleja

Příspěvek od Edo »

Zdravím
Nedávno som bol v servise na výmenu oleja a namiesto odporúčaného 5w40 mi tam naliali 5w30. Dúfam, že nebudú problémy.
GP 1,2
krolok
kolemjdoucí
Příspěvky: 4
Registrován: pon úno 03, 2014 16:46

Re: Vymena oleja

Příspěvek od krolok »

Zdravim, predem se omlouvam za amatersky prispevek, jsem v tomto ohledu laik, nicmene chtel bych se zeptat zda by mi nekdo popsal strucny navod jak vymenit olej + filtry, a jaky olej a filtry koupit, vastnim Fiat Grande Punto 1,2 rok vyroby 2009, 48kw. uz me nebavi za to platit v servisech a taky chci mit jistotu ze mi ten olej opravdu meni :) popripade co jeste vymenit - zkontrolovat, ma to nabehano okolo 70tis km. dekuji za rady . P.M.
jeník1
Profík
Příspěvky: 719
Registrován: ned čer 19, 2011 17:36
Bydliště: Strakonice, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Vymena oleja

Příspěvek od jeník1 »

Tak náplň pro motor 1,2 v GP je 2,6 litru plné syntetiky. Fiat používá tento olej:
http://maziva.heureka.cz/selenia-k-pure ... -5w-40-1l/

Při zahřátém motoru vyšroubuješ dole na vaně šroub a vypustíš olej. Speciálním klíčem na olejový filtr, který jsem koupil i v Lídlu jej uvolníš a zatočíš nový:
http://www.autokseft.cz/Nahradni-dily/F ... ltry-10359

Naleješ asi 2,3 litru oleje a krátce nastartuješ motor, aby se olej dostal do filtru. Chvilku počkáš a doleješ zbytek, aby hladina byla asi dva milimetry pod značkou max. To odpovídá přesně 2,6 litru oleje.
Jo a ještě těsnění pod filtr je potřeba namočit do oleje.
Grande Punto 1.2
Fiat Panda 1.1
Jarouš
Profík
Příspěvky: 3597
Registrován: pon črc 16, 2007 20:22
Bydliště: Ostrava

Re: Vymena oleja

Příspěvek od Jarouš »

No Jeníku, koukám, že jsi se vypracoval :D Ještě taková vtipná vsuvka: před nalíváním nového oleje je třeba vypoušťák zase zašroubovat. :mrgreen: . Naprostý laik postupující striktně podle návodu je schopný na to zapomenout. 8)
GP dynamic 1.4/77 CV černá crossover 3D - ex
Stilo Abarth 2.4 20V/170 CV
Barchetta 1.8 16V/130 CV
Alfa Romeo Giulietta 1.4 16V TURBO MultiAir 170 CV
jeník1
Profík
Příspěvky: 719
Registrován: ned čer 19, 2011 17:36
Bydliště: Strakonice, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Vymena oleja

Příspěvek od jeník1 »

Dík za pochvalu..toho si cením. Ale v praxi jsem to nikdy nedělal :lol:
Grande Punto 1.2
Fiat Panda 1.1
Uživatelský avatar
FRIMICO
Štamgast
Příspěvky: 693
Registrován: úte bře 20, 2012 20:04
Bydliště: Schonlinde

Re: Vymena oleja

Příspěvek od FRIMICO »

Já jsem si to myslel žes to někde naštudoval,ale sám by jsi se do toho nepustil. :D Ještě Jeníku s měl podotknout že auto je samozřejmě na rovině.A ten filtr se dá vyšroubovat i rukou.(tedy mě to šlo ),a taky jsem ho jen rukou utáhl.
Jezdím jen tak rychle jak můj strážnej anděl dokáže lítat.
Uživatelský avatar
Kotas
Štamgast
Příspěvky: 210
Registrován: stř led 06, 2010 17:04
Bydliště: Leština
Kontaktovat uživatele:

Re: Vymena oleja

Příspěvek od Kotas »

ono se to dá udělat i takto:

ohřát auto, najet na vyvýšeninu (výška cihly stačí :) ), odmontovat kryt pod motorem (kdo má), zajet koupit imbus 12 (prostě zmizel, ale stihl jsem to před zavíračkou železářství) :?... Pak vyměnit olej, filtr a zjistit, že při poslední výměně v servise zničili "hmoždinku" krytu motoru a přemýšlení, co tam dát, protože je sobota - už odpoledne :x

Po hodině zkoušení všelijakých hmoždinek, plastů, gum, dřívek a neustálém proklínání servisu zpětná montáž spodního krytu motoru.

Ušetřeno za práci a zážitek k nezaplacení
GP 1.2 Dynamic LPG

Obrázek
ex-Mazda 323F BG 1.6 16V-prodáno
jirmatej
kolemjdoucí
Příspěvky: 7
Registrován: ned dub 03, 2016 11:39

Re: Vymena oleja

Příspěvek od jirmatej »

pročetl jsem celé toto vlákno a nestačím se divit, to jako vážně měníte olej po 30k km ?? však to je úplný nesmysl nejčastější důvod proč odcházejí šály ..... 2.5l oleje nemůže nikdy vydržet 30k km ještě když ty km jsou po městě jako mechanik měním po 8-10k km a je to ideální interval, jsem zastánce že lepší dát tam normální olej 5w40(já leju liqui moly toptec 4100) a měnit po 10k km než selenii a měnit po 30k km ještě dejme tomu že ty km budou v dalničním provozu tak natáhnout interval na 15tis ale to je strop, každopádně bych chtěl po praseti co mění olej po 30k koupit auto :( naprosto všechny renaultí nafťáky odcházejí jen kvůli intervalu 30k a říkám to všem .....
Pořádný benzínový autíčko 1.4.16v 95hp, 1.4 T-jet, předchozí mk2 po face 1.2 59kw (neskutečně živá kára)
Nafta do trktora
Plyn do kotle
Elektrika do televize
Benzín do auta
tkupilik
Štamgast
Příspěvky: 511
Registrován: úte črc 08, 2008 13:42

Re: Vymena oleja

Příspěvek od tkupilik »

Ahoj, vitej na foru... tech 30k tu propagoval hlavne jenik :) cca 6 let zpet tu vytahoval intervaly od fiatu s tim ze to stejne v 60kkm proda a koupi novy... no a mam pocit ze se plany nestretly s realitou a predpokladam ze tech 30k uz taky nedodrzuje :))
GP 1.4 Tjet
jeník1
Profík
Příspěvky: 719
Registrován: ned čer 19, 2011 17:36
Bydliště: Strakonice, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Vymena oleja

Příspěvek od jeník1 »

Tak 30 tisíc stále dodržuji, mám najeto 180 tisíc, takže jsem měnil olej celkem 6x. A co na to motor? Nepozoruji žádný změny k horšímu, spíše naopak. Spotřeba oleje je stále velmi nízká. Dolévám asi 30 deci za celý interval. Zvuk motoru bezvadný, žádné klepání atd. Pravděpodobně nemá Ranault tak kvalitní motory jako Fiat, což ovšem není žádné překvapení.
Grande Punto 1.2
Fiat Panda 1.1
Odpovědět