Tlak oleja

Vše okolo motoru, převodovky,sání, výfuku,atd.

Moderátoři: Tommy, Honzus, Teddy86, Dušan

EASY_SK
kolemjdoucí
Příspěvky: 7
Registrován: stř bře 21, 2018 21:19

Tlak oleja

Příspěvek od EASY_SK »

Zdravím. Chcel by som sa spýtať, či tu niekto nemá skúsenosti s údajmi (v baroch) tlaku oleja v motore GP 1,2 benzín rok výroby 2008. Približne pred týždňom mi po prejdení asi dvoch kilometrov začala blikať červená kontrolka mazania a po asi ďalších 500 metroch sa rozsvietila na stálo. Auto som okamžite odstavil a zaniesol do servisu. Tam najprv hodili auto na diagnostiku, potom skontrolovali snímač tlaku oleja resp. vymenili ho za nový, zmerali tlaky boli biedne na voľnobehu 0,5 bar a na 3000 otáčkach 1,5 bar a potom vyčistili sitko a olejovú vaňu resp. mechanik hovoril, že tam bolo neskutočne veľa karbónu a iného bordelu (som druhý majiteľ, predtým to bolo auto do obchodu a na cintor). Vymenili filter aj olej. Momentálne nič nesvieti ale upozornili ma, že tie tlaky nie sú ideálne. Taktiež mi povedali, že mám ešte chvíľu pojazdiť pred tým než by to svietilo znova a že ešte nie je dôvod pozerať na olejové čerpadlo resp. stálo by to podstatne viac. Motor olej nežere, nie je nič utečené, nič nedymí, zvuky sú normálne, auto ťahá, je živé. Len mám strach, že sa to zadre. Po servise mi povedali, že hodnoty po vyčistení máte:

voľnobeh má byť 0,9 a mám 0,6 bar
4000 otáčok má byť 3,5 a mám 2,6 bar

Nemá niekto podobnú skúsenosť resp. nemôže olejové čerpadlo strácať výkon prípadne mojich 113 tisíc najazdených kilometrov nemusí mať hodnoty ako na novom aute?

Ďakujem za rady, postrehy a skúsenosti.
Uživatelský avatar
1nekros1
Profík
Příspěvky: 2392
Registrován: sob říj 04, 2008 9:23
Bydliště: Palarikovo okres NZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlak oleja

Příspěvek od 1nekros1 »

napriklad moze byt problem takyto co riesim ja konkeretne...
podalsie ked bol motor tak silno znecisteny urcite by som dal neaky pripravok na cistenie do oleja a vymenil olej zoparkrat a znovu vycistil vanu aj sitka...

https://www.youtube.com/watch?v=fXT8WReHzZo
Grande punto 3D 1,4 16v LPG StarJet sport 70KW/95HP cierna crossover
zostalo v rodine
aktualne
Bravo 2.0Mjet 121kw SPORT + xenony,parkovacie senzory,atd modra masseraty farba
fleet.admiral
kolemjdoucí
Příspěvky: 37
Registrován: pát kvě 01, 2015 16:39
Bydliště: Ostrava

Re: Tlak oleja

Příspěvek od fleet.admiral »

Hm, čerstvě mám asi stejný problém s tlakem. :(
Aktuálně: Punto I, GP, Panda II, Bravo II, 500 II, Barchetta
Ex: Uno, Uno Logo, 2x Punto IIa, Punto IIb
tkupilik
Štamgast
Příspěvky: 511
Registrován: úte črc 08, 2008 13:42

Re: Tlak oleja

Příspěvek od tkupilik »

nekros: tim videem jsi chtel rict, ze fire motory maji to sani oleje taky jen nasazene a prestane to tesnit?
EASY_SK: tlak oleje a vykon pumpy spolu nutne nemusi souviset, tlak je tvoreny hlavne tim jak moc je olejovy system pruchozi - vylagrovanej motor ho ma nizkej, protoze ten olej utika zkrz vule v mistech kde se maze. Motor co ma najeto 115kkm nemuze byt pri normalni udrzbe zakarbonovany, ja ho mel krasne cistounkej i ve 250kkm.
Muzes se na to vydlabnout a jezdit dokud neumre, 1.2 8V jsou plne vrakace za hubicku...
GP 1.4 Tjet
Uživatelský avatar
1nekros1
Profík
Příspěvky: 2392
Registrován: sob říj 04, 2008 9:23
Bydliště: Palarikovo okres NZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlak oleja

Příspěvek od 1nekros1 »

tkupilik podla mna nie zas tak dopodrobna som to nestudoval zaujimaju ma dopodrobna tie motory co mam doma. ale vo svete zlepsovania a zdokonalovanie kurvyvosti to je mozne....

a doniesol mi sem raz jeden pan auto s AAA auto po prvom majitelovy pozriet KM lebo sa mu to nezdalo ze ma 115 tisic po 16 rokoch a pytal sa na neake servisne ukony a ako som sa v nom kutral a obzeral ho dal som dole stupel na olej a tam som videl nieco ako vazelinu a dalej som dal dole vzduchovy filter a na nom bolo vymenit pri 75000km tak asi tolko k tomu ako kto meni olej a filtre kilometre sedeli...
Grande punto 3D 1,4 16v LPG StarJet sport 70KW/95HP cierna crossover
zostalo v rodine
aktualne
Bravo 2.0Mjet 121kw SPORT + xenony,parkovacie senzory,atd modra masseraty farba
EASY_SK
kolemjdoucí
Příspěvky: 7
Registrován: stř bře 21, 2018 21:19

Re: Tlak oleja

Příspěvek od EASY_SK »

Ďakujem za odpovede. Najbližšie sa chcem pozrieť pod viečko, kde som pred dvomi rokmi menil tesnenie a tam sme vtedy s automechanikom videli ten bordel. Prvý majiteľ - starý pánko jazdil extrémne krátke vzdialenosti a ktovie kedy menil olej. Ja s tým jazdím celé Slovensko. Osobne si myslím, že ten karbón a sajrajt zliezol pri pravidelných výmenách plne syntetického oleja dole a spôsobil tieto ťažkosti. Ten vylágrovaný motor je ďalšia možnosť no auto som kupoval keď malo 80 000 km. Nevadí budeme ho sledovať. Zatiaľ nič nesvieti ani nebliká takže som spokojný len ktovie dokedy. Punto dokáže prekvapiť. :D
fleet.admiral
kolemjdoucí
Příspěvky: 37
Registrován: pát kvě 01, 2015 16:39
Bydliště: Ostrava

Re: Tlak oleja

Příspěvek od fleet.admiral »

EASY_SK > Chápu správně, že zatím jsi vyměnil akorát čidlo tlaku, nechal změřit tlaky oleje a nechal vyčistit olejovou vanu? Děje se mi totéž, auto jsem koupil se 105 tisíci a jezdila s tím paní taky akorát kolem komína. Moje auto mi na diagnostice neukazuje žádnou chybu, i když kontrolka svítí, a protože neservisuji v origo servisu, raději bych je nasměroval konkrétně.
Aktuálně: Punto I, GP, Panda II, Bravo II, 500 II, Barchetta
Ex: Uno, Uno Logo, 2x Punto IIa, Punto IIb
EASY_SK
kolemjdoucí
Příspěvky: 7
Registrován: stř bře 21, 2018 21:19

Re: Tlak oleja

Příspěvek od EASY_SK »

Ono je ten postup logický a ja som si ho vyžiadal v servise lebo nikdy nevieš, ktorý bod preskočia:
1. diagnostika = chybové hlásenie
2. vymeniť senzor tlaku oleja = cca 10 €
3. znova diagnostika = ak svieti....
4. Ak svieti červená kontrolka mazania = zmerať znova tlaky
5. nízke tlaky - čistenie vane a sitka
6. Ak nesvieti kontrolka = jazdím
7. Ak svieti - možnosti sú už asi len dve - čerpadlo alebo tlaky unikajú cez nejakú prasklinu alebo niekde, kde je vôla

Ja momentálne jazdím pri bode č. 6...nič mi nesvieti ale tlaky nemám 100 % takže pri najbližšom probléme idem do servisu lebo to auto mám rád, nové nechcem lebo tam mám kopec vecí porobených a ja mám citový vzťah k puntám :D
fleet.admiral
kolemjdoucí
Příspěvky: 37
Registrován: pát kvě 01, 2015 16:39
Bydliště: Ostrava

Re: Tlak oleja

Příspěvek od fleet.admiral »

No, u mě ani při rozsvícené kontrolce ale diagnostika (Multi-ECU-Scan) nic nehlásí, takže bude nutný postup metoda pokus/omyl/doufání. Každopádně díky za nápovědu, tlumočil jsem v servisu.
Aktuálně: Punto I, GP, Panda II, Bravo II, 500 II, Barchetta
Ex: Uno, Uno Logo, 2x Punto IIa, Punto IIb
EASY_SK
kolemjdoucí
Příspěvky: 7
Registrován: stř bře 21, 2018 21:19

Re: Tlak oleja

Příspěvek od EASY_SK »

A čo ti povedali na tento postup? Mali iné teórie o tvojom probléme?
fleet.admiral
kolemjdoucí
Příspěvky: 37
Registrován: pát kvě 01, 2015 16:39
Bydliště: Ostrava

Re: Tlak oleja

Příspěvek od fleet.admiral »

Zatím nic. GP jsem tam dal v pátek před zavíračkou, zítra ráno tam vezu ještě pětistovku po STK a prcek má přednost - potřebuje vyměnit přední čepy (to bohužel znamená celá ramena), výfuk a někde kape chladicí kapalina, snad je to jen spona. GP pak budou řešit podle uvolněných kapacit průběžně.
Aktuálně: Punto I, GP, Panda II, Bravo II, 500 II, Barchetta
Ex: Uno, Uno Logo, 2x Punto IIa, Punto IIb
Jarous1
Návštěvník
Příspěvky: 151
Registrován: stř srp 08, 2007 10:46

Re: Tlak oleja

Příspěvek od Jarous1 »

Tak jak se to vyvíjí?
fleet.admiral
kolemjdoucí
Příspěvky: 37
Registrován: pát kvě 01, 2015 16:39
Bydliště: Ostrava

Re: Tlak oleja

Příspěvek od fleet.admiral »

Takže včera odpoledne vyzvednuto ze servisu. Zjištěno prasklé olejové sítko, kromě toho byla zanesená olejová vana. Naopak oleje bylo dost, těsnost je také v pořádku. Sítko je dostupné pouze jako originální díl (cca tisícovka). Vana byla vyčištěna, dal se i nový olej a olejový filtr. Dojel jsem s tím zatím akorát domů, takže je třeba pojezdit a sledovat to, ale servis nepředpokládá, že by někde byla další zrada.
Aktuálně: Punto I, GP, Panda II, Bravo II, 500 II, Barchetta
Ex: Uno, Uno Logo, 2x Punto IIa, Punto IIb
Jarous1
Návštěvník
Příspěvky: 151
Registrován: stř srp 08, 2007 10:46

Re: Tlak oleja

Příspěvek od Jarous1 »

Tak super zpráva :D
EASY_SK
kolemjdoucí
Příspěvky: 7
Registrován: stř bře 21, 2018 21:19

Re: Tlak oleja

Příspěvek od EASY_SK »

Ja tiež jazdím bez problémov. Už som sa odvážil aj na dlhšiu trasu a taktiež mu troška točím viac. Mne čistili sitko, vaňu, menili filter, senzor a olej a za 140€. Stále lepšie ako niečo iné + o auto sa treba starať ako o hocijaké iné veci, ktoré sa tiež kazia.
Odpovědět